Články v tištěné podobě

Český golfista - březen 2000

Aktivní zdraví

Jedním ze základních principů vesmíru je princip rovnováhy. Kdyby Země byla o pár kilometrů Slunci blíž, bylo by na ní hotové peklo. Kdyby byla o pár kilometrů dál, byla by z ní neobývatelná mrazivá poušť. Na svém současném místě Země tvoří dokonalou planetu s nejrůznějšími formami života. Dalším příkladem dokonalé rovnováhy jsou základní stavební prvky všech hmot - atomy. Jádro atomu je tvořeno z protonů a neutronů, které společně s elektrony v obalu jádra tvoří neuvěřitelně vyváženou harmonii. Každá částečka našeho světa, má-li správně fungovat, musí být ve stavu úplné rovnováhy. To samé platí i pro naše tělo. Člověk potřebuje určité množství pohybu - ne víc a ne míň. Dále potřebuje určité množství nutričně vyvážené potravy a přiměřené množství spánku na odreagování se od napětí. Když zajde do jednoho ze dvou extrémů - málo nebo hodně pohybu, potravy či odpočinku - jeho tělesný a psychický systém přestává správně fungovat. Absence rovnováhy s sebou přináší absenci zdraví. Při dokonalé rovnováze nastává cosi, co nazýváme aktivní zdraví.
K ilustraci, jak se může změnit náš život, uvedu několik výhod aktivního zdraví, které, jak výzkumy ukázaly, můžete lehce dosáhnout: Víc životní energie. Radostnější a aktivnější využívání volného času. Méně depresí a psychických poruch. Méně tělesných těžkostí. Lepší trávení a méně potíží se zácpou. Zvýšení sebedůvěry a sebevědomí. Štíhlejší postava. Méně potíží s JO-JO efektem a celulitidou. Pevnější kosti. Lehčí průběh těhotenství a porodu. Klidnější a osvěžující spánek. Méně bolestí s páteří. Větší soustředění na práci a vytrvalost při plnění každodenních povinností.
Jaký je konkrétní návod na dosažení aktivního zdraví? Podívejme se nyní na tři vzpomínané potřeby, které tvoří jádro celého problému.

Aerobní pohybová aktivita
Termín "aerobní" znamená "žijící v přítomnosti kyslíku nebo využívající kyslík". Aerobní aktivity jsou takové pohybové aktivity, které vyžadují zvýšený přísun kyslíku po delší dobu. Jinými slovy, pravidelný pohyb tohoto typu se zasluhuje o příznivé změny v plicích, srdci i krevním řečišti. Aerobní pohybové aktivity většinou zahrnují vytrvalostní činnost mírné intenzity. Zdůrazňuji, že je vždy vhodnější absolvovat delší vzdálenost v pomalejším tempu než krátkodobý, prudký výdej energie. Převedeme-li to na nám všem známý běh, hranici aktivního zdraví výzkumy ukázaly na interval mezi 1 9 až 22 km za týden. Překoná-li se tato hodnota, sportujeme pro cosi jiného než zdatnost a duševní rovnováhu. Většina lidí má sedavé zaměstnání. Chodíme jen z parkoviště nebo autobusové zastávky do práce, kde se rychle posadíme k psacímu stolu. Jen občas zavládne zachovat víkendové pohybové aktivity, z níž si lížeme rány ještě v půli následujícího pracovního týdne. A právě tento nedostatek pohybu s velkou pravděpodobností podmiňuje náš relativně malý potenciál v ostatních sférách činnosti.

Positivní režim stravování
Pozitivní režim stravování je vlastně dietní program, kterým ovlivňujeme hmotnost svého organismu. Už jsem zdůraznil, že podstatou všeho je rovnováha. Budeme-li provádět pohybovou aktivitu, jež nebude vyvážena stravou, nejenže si nevybudujeme aktivní zdraví, ale můžeme si organismus vážně poškodit. Příkladem by mohl být můj klient, který běhal denně kolem sedmi kilometrů. Zastával názor, že to je jediné, co může pro své zdraví dělat. Nebral vůbec na zřetel mé varování a vesele se stravoval podle svého. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Jeho lahůdkářská strava bohatá na tuky mu natolik ucpala cholesterolem cévy, že prodělal infarkt myokardu. Nebýt rychlého zákroku lékařů, kteří provedli nutný "bypass", skončila by jeho extrémní nerovnováha pravděpodobně smrtí. V tomto případě běh sám o sobě byl nedostačující na zachování aktivního zdraví.

Duševní rovnováha
Napětí a stresy každodenního života způsobily, že lidé touží po trvalém vnitřním pokoji a chtějí se zbavit stavů úzkosti a emocionálních potíží. Každý člověk zoufale hledá možnost relaxace, kterou by obnovil zásoby energie potřebné k duševní rovnováze. Přitom řešení duševních potíží může spočívat v banální potřebě, jako např. v potřebě delšího odpočinku nebo spánku. Často dostávám otázky, kolik hodin by měl člověk denně spát. Je to individuální, ale většina výzkumů naznačuje, že průměrný člověk potřebuje 7 až 8 hodin. Když si dopřejeme víc spánku - řekněme až 10 hodin, můžeme se cítit unavení a malátní. Navíc výzkumy naznačují, že při nadměrném spánku se zvyšuje riziko srdečního záchvatu. Podobně je to v případě nedostatku spánku, což představuje u průměrného člověka jen 3 až 4 hodiny denně. Cítíme se mizerně a bez nálady. Spatná nálada a nezájem o práci nebo jinou činnost může být také důsledkem nadměrné nebo nedostatečné výživy či pohybu. Mnoho lidí si stěžuje, že se nemohou soustředit na práci. Chybí jim disciplína. Výzkumy opět ukázaly, že lidé, kteří začali s pohybovou aktivitou v trvání okolo 30 minut denně, si ve velmi krátké době vypracovali houževnatost a sebedisciplínu. Duševní rovnováhy lze dosáhnout pomocí rovnováhy pohybové aktivity, výživy a odpočinku. Podrobně se budeme ke všem základním lidským potřebám vracet příště.

Mgr. Radek Němec je dietolog a poradce v životosprávě a tělovýchově. Ve svém Dietologickém centru v Jindřichově Hradci sestavuje individuální redukční, kondiční a posilovací programy. Mají téměř stoprocentní účinnost. Jsou určeny pro muže i ženy, a to jak k hubnutí, tak k nabrání svalové hmoty. K jejich sestavení je potřeba uvést: věk, výšku, současnou hmotnost a požadovanou hmotnost, problémové partie, zaměstnání, stravovací návyky, obvod zápěstí, metabolické poruchy, způsob cvičení, tepovou frekvenci v klidu a po zátěži a také v průběhu uklidňování během jedné, dvou a tří minut. Tyto údaje můžete zaslat včetně svého telefonního čísla na adresu Mgr. Radek Němec, Dietologické centrum, Schwaigrova 572/II, 377 01 Jindřichův Hradec, tel 0331-364336, 0602-395797.