Články v tištěné podobě

WOMAN - leden 2000

Dieta na míru

Máte někdy špatný pocit z vlastní postavy? Omezuje vám volbu plavek nebo šatů? Na otázky naší redakce odpovídá dietolog Mgr. Radek Němec, poradce v oblasti životosprávy a tělovýchovy.

Jak vás vlastně napadlo zabývat se výživou?
Osobně jsem se touto problematikou zabýval již ve studentském věku. Jednou jsem se na přednášce setkal s člověkem, který mě velice zaujal. Měl titul docenta a navázal na vědecký výzkum, který prováděl ve Spojených státech legendární Dr. Cooper 50 let. Rychle jsme se spřátelili a já získal vědeckou oporu pro to, co jsem už několik let předtím více méně intuitivně radil svým spolužákům. Cooperovým výzkumem prošlo asi 100 milionů lidí a jeho výsledky se staly stavebními kameny mého programu.

V čem tyto zajímavé výsledky spočívají?
Po několika letech se mi podařilo sestavit skutečný počítačový program, pomocí kterého mohu každému člověku "ušít" dietní, kondiční nebo posilovači program podle jeho přání a představ o jeho zevnějšku. Je složen z mnoha dílčích programů a zohledňuje základní údaje klienta (věk, výšku, současnou i požadovanou hmotnost), genetiku, typ postavy, metabolické poruchy a poruchy hybnosti, zaměstnání, stravovací návyky a představu klienta, jakým způsobem má být jeho postava formována. Předností tohoto programu je jeho takřka stoprocentní účinnost, neboť je ordinován každému individuálně a má schopnost optimálně nastartovat metabolismus fungující špatně v důsledku špatných stravovacích návyků, redukčních diet, preparátů, pilulek a tablet na hubnutí.

Kolik jste už napsal programů a komu?
Za svou pětiletou kariéru asi 10 000, z toho tisícovku jen lékařům a to bez jakékoliv reklamace ze strany klientů. Mými klienty jsou vlastně všichni lidé, kteří chtějí něco dělat se svým zevnějškem. Nejčastěji se na mě obracejí modelky, manekýny, televizní moderátoři, rekreační a vrcholoví sportovci.

Jaký je váš největší úspěch?
Záleží na tom, jak ho měříme. Jsem osobní dietolog několika manekýn a modelek, spolupracuji se školou modelek Jany Dolejší, s Antonínem Panenkou, Jirkou Hrdinou, Lucií Výbornou a řadou dalších osobností zvučných jmen. Největší hmotnostní úbytek jsem zaznamenal 58 kg za rok a půl.

Potřebuje také někdo přibrat?
Ano, je to běžné u mužů s rychlejším metabolismem. Všechno je jen otázka energetického příjmu a výdeje.

Dokážete pomoci našim čtenářkám (a čtenářům)?
Pochopitelně. Přihlaste se redakci dopisem v obálce "dieta". Uveďte telefon, adresu, věk, výšku, hmotnost současnou i požadovanou. Popište svůj zdravotní stav, metabolické poruchy, poruchy hybnosti, nepříznivou genetiku (obezita mezi předky), obvod zápěstí, typ postavy (popište ji). Sdělte typ zaměstnání a své stravovací návyky včetně potravin, které vám nechutnají nebo dělají obtíže. Změřte si frekvenci tepu v klidu, potom zkuste třeba dřepy nebo chůzi do schodů až do zadýchání a znovu si změřte tep. Následné měření proveďte dvě a tři minuty po zadýchání. Dostanete tak pět údajů o své tepové frekvenci. (Měří se na zápěstí nebo na krku počet tepů během 10 sekund a potom vynásobte šesti). Redakce vaše dopisy slosuje - deset zájemců získá dietu zdarma, ostatní slevu ve výši 40%.