Články v tištěné podobě

Květy - červenec 2000

Program šitý na míru

Každý jsme jiný. Každý jsme i jinak "tlustý". "Proto i hubnout je potřeba individuálně. Jednotná dieta nemůže fungovat u každého stejně," říká Mgr. Radek Němec, dietolog, poradce pro životosprávu a tělovýchovu. Svým klientům neslibuje zázraky, ale ani nevyžaduje "pot a krev".
"Člověk, který se snaží snížit svou hmotnost, nesmí trpět. Vtip jev tom sestavit pro každého efektivní program, který nevede k takzvanému jo-jo efektu."
Program, který Radek Němec šije na míru svým klientům, má však základ v USA. Byl sestaven na základě rozsáhlé výzkumné studie původně pro vrcholové sportovce a modelky. Ale proč by krásně štíhlí a přitom výkonní nemohli být i bankovní úředníci, prodavačky, podnikatelé?
"O klientovi se musím co nejvíc dozvědět. Nejen jeho věk, váhu, výšku, o kolik chce zhubnout nebo naopak přibrat, ale také co rád jí, kdy jí, jak se pohybuje, bere-li třeba hormonální antikoncepci... Všechny získané informace vložíme do počítače a zpracujeme individuální program. Pokud ho ale klient skutečně dodržuje - jí to, co má, tehdy, kdy má, má předepsanou pohybovou aktivitu, což může být i chůze - váha se mu upraví, a vydrží-li, zformuje se podle jeho představ i tělo. Je to vcelku jednoduché - já dodám návod jak na to. Zbytek je už věcí klienta a jeho vůle."